Jak twarda woda działa na włosy, skórę i ubrania?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod

Twarda woda niszczy Twoje ubrania, włosy i skórę

I to jak! Zacznijmy od skóry. Wytworzona w twardej wodzie piana mydlana pozostaje na skórze nawet po spłukaniu. Tworzy na powierzchni Twojego ciała depozyty takie same, jak np. na grzałkach w zmywarce, czy czajniku. I tak jak kamień z twardej wody zatyka rury w instalacji, tak twarda woda  zatyka pory Twojej skóry. Naturalne oleje produkowane przez Twój organizm są usuwane właśnie przez pory. Kiedy są zatkane, oleje zostają uwięzione wewnątrz i prowadzą do powstania wyprysków oraz trądziku, a z czasem znacznie pogarszają ogólną kondycję skóry.

Twarda woda niestety przyczynia się do wysuszenia skóry. Znasz to uczucie swędzenia i podrażnienia po kąpieli lub prysznicu? To kwestia wody w Twojej instalacji. Minerały zawarte w wodzie twardej  mogą utrudniać skórze zachowanie odpowiedniego poziomu wilgoci. Powód tkwi znowu (nomen omen) pod skórą – uwięzione w zatkanych porach oleje nie spełniają swojej nawilżającej roli.

Dermatolodzy wskazują na tendencję do szybszego starzenia skóry mytej w twardej wodzie. Dzieje się tak, ponieważ wolne rodniki, mnożące się w kontakcie z twardą wodą, niszczą zdrowe komórki skóry. To prowadzi do powstania zmarszczek i niewystarczającej produkcji kolagenu, który pomaga skórze wyglądać jędrnie i zdrowo.

wysypka2

Włosy

Nie masz wrażenia, że Twoje włosy wyglądają raz lepiej, raz gorzej, w zależności od tego, gdzie je myjesz? To nie złudzenie – to efekt kontaktu z wodą o różnym stopniu twardości. Po myciu w wodzie miękkiej masz włosy jak Claudia Schiffer, a gdy okoliczności zmuszają Cię do mycia w wodzie twardej – wyglądasz jak strach na wróble. Taki jest fakt. A powód jak w tytule – twarda woda i minerały w niej zawarte. Zwłaszcza wapń oznacza zgubę dla Twoich kosmyków. Powoduje, że są matowe – to źle. I suche – okropne! Ale najgorsze jest to, że twarda woda może skutkować wypadaniem włosów! A to przez to, że u nasady włosa tworzą się osady osłabiające mieszek włosowy. Używanie większej ilości detergentów nawilżających i wzmacniających niewiele Ci da, bo w twardej wodzie i tak dobrze ich nie spłuczesz, więc tak naprawdę tylko jeszcze bardziej zaszkodzisz swojej czuprynie.

wlos2

Ubrania

 Wapń i magnez zawarty w twardej wodzie nie pozwala się rozpuścić detergentom. To już wiemy. A co to oznacza dla Twoich ubrań? Totalną zagładę. Nierozpuszczony proszek i płyn zostaje na twoich jedwabnych bluzeczkach, wełnianych kardiganach i lnianych spodniach. Czasem odczuwasz to po prostu w postaci twardych jak skała ubrań po praniu, a czasem na własne oczy możesz zobaczyć jasne plamy pozostałości nierozpuszczonego detergentu („Znowu nie zeszło??!!””). Ubrania wyblakły? Materiał jakby cieńszy? Ręczniki są szorstkie i podrażniają skórę? Wszystko się zgadza, masz twardą wodę…

pran2

Ale nic się nie martw, są zmiękczacze wody. Zaoszczędzą Ci nerwów, wydatków na zbędne detergenty i staną się Twoim najlepszym przyjacielemJ

Ostatnio na blogu

Jest niemal pewne, że masz twardą wodę

Jest niemal pewne, że masz twardą wodę

czytaj więcej
Ile zaoszczędzę, jeśli zmiękczę wodę?

Ile zaoszczędzę, jeśli zmiękczę wodę?

 

czytaj więcej
Ile kosztuje zmiękczanie wody?

Ile kosztuje zmiękczanie wody?

czytaj więcej

Znajdź nas na:

O nas

O wodzie wiemy wszystko. Dzielimy się wiedzą jak korzystać z niej najlepiej, najbezpieczniej i najekonomiczniej w domu, w pracy i na co dzień.

Zobacz zmiękczacz wody Blyss Chcę uruchomić zmiękczacz BLyss

Ostatnio na blogu