Ile zaoszczędzę, jeśli zmiękczę wodę?

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod

Coraz częściej wyposażamy dom w zmiękczacz wody. Wiemy o tych urządzeniach sporo, ale głównie z marketingowych przekazów rozmaitych producentów. Według każdej reklamy, zmiękczacz z tym a nie innym logo jest najlepszy, najnowocześniejszy i najbardziej oszczędny. A o konkretach cisza. Dlatego dziś kilka liczb. Będzie zarówno o oszczędnościach, jak i nieuniknionych kosztach.

Liczby, które pokazują REALNE korzyści z posiadania zmiękczacza

  • Ze zmiękczaczem zużyjesz nawet o 60% mniej detergentów do sprzątania, prania i mycia.
    A to dlatego, że w zmiękczonej wodzie wszelkie preparaty chemiczne lepiej się rozpuszczają – np. na jedno pranie możesz zużyć o 60% mniej proszku, niż dotychczas. Mniej detergentów oznacza mniej wydatków i mniej inwazyjnych zabiegów dla Twoich ubrań.

Poza tym całkowicie rozpuszczone w miękkiej wodzie detergenty nie pozostawiają jasnych zacieków, np. po umyciu i opłukaniu baterii w łazience. Prawda, że lepszym sposobem na spędzenie wolnego czasu jest wzięcie odprężającej kąpieli w nieskazitelnie czystej wannie, niż nieustanne próby doszorowania tych parszywych śladów?

Twoja skóra i włosy też będą Ci wdzięczne za zmiękczacz. Swędzenie, podrażnienia i wysuszenie po kąpieli to bardzo często objaw pozostałości po nierozpuszczonych środkach do mycia, nawet po spłukaniu ich czystą wodą. To ważny argument zwłaszcza dla nieszczęśników cierpiących na alergie skórne, czy egzemę. 

  • Zmiękczacz podwyższa efektywność instalacji grzewczych nawet o 20%. A to dlatego, że Twoje instalacje mają stały kontakt z wodą. Jeśli woda przez nie przepływająca jest twarda, tworzy trudne do przeniknięcia osady z kamienia i z czasem zmniejsza światło rur. Jest to proces stopniowy, ale zdecydowanie zauważalny, głównie dzięki rosnącym rachunkom za ogrzewanie. Mniejsze światło rur oznacza, że ciepło musi dodatkowo pokonać barierę stworzoną z osadów z kamienia, aby ogrzać pomieszczenie. Przez to może Ci uciekać nawet 20% ciepła z instalacji. 

A koszty?

Nie ma co się czarować. Dobry zmiękczacz to inwestycja rzędu kilku tysięcy złotych w momencie kupna, ale i podczas użytkowania zmiękczacza trzeba się będzie zmierzyć z pewnymi kosztami eksploatacyjnymi. Dobra wiadomość jest taka, że można te koszty zminimalizować. A trochę gorsza, że nic nie jest za darmo - minimalizacja kosztów eksploatacji oznacza zwykle nieco wyższą cenę zakupu urządzenia. Wówczas zaoszczędzisz dużo więcej ale w dłuższym okresie.

Najbardziej ekonomiczne zmiękczacze zużywają niewiele prądu oraz materiałów eksploatacyjnych, bez których zmiękczacz wody nie może się obejść – sól tabletkowaną i wodę do regeneracji urządzenia. Dla standardowej rodziny rodzice + 2 dzieci, dobry zmiękczacz zużyje prądu, soli i wody za ok. 15 PLN/m-c. Kupując gorszej jakości zmiękczacz (poznasz po cenie i kraju produkcji) narażasz się na kilkukrotność tych kosztów miesięcznie. W skali roku oznacza to naprawdę spore koszty. A z czego ta najistotniejsza dla zmiękczaczy różnica, przeczytasz w artykule Ile kosztuje regeneracja zmiękczacza?

Ostatnio na blogu

Jest niemal pewne, że masz twardą wodę

Jest niemal pewne, że masz twardą wodę

czytaj więcej
Ile zaoszczędzę, jeśli zmiękczę wodę?

Ile zaoszczędzę, jeśli zmiękczę wodę?

 

czytaj więcej
Ile kosztuje zmiękczanie wody?

Ile kosztuje zmiękczanie wody?

czytaj więcej

Znajdź nas na:

O nas

O wodzie wiemy wszystko. Dzielimy się wiedzą jak korzystać z niej najlepiej, najbezpieczniej i najekonomiczniej w domu, w pracy i na co dzień.

Zobacz zmiękczacz wody Blyss Chcę uruchomić zmiękczacz BLyss

Ostatnio na blogu